Autodesk 2025 uuendused

Naljakuu on igal aastal Autodeski uute toodete ilmumise aeg ja sellega nalja ei tehta. Proovin kirja panna lühima ülevaate uuendustest.

Viimastel aastatel oleme harjunud, et Robot Structural Analysis tarkvaras erilisi uuendusi ei ole, mis meie inseneridele huvi võiks pakkuda. Ka seekord on paar kosmeetilist uuendust (momendi epüüride lõikamine tugedel, raudbetooni tulepüsivus) ning paar lisandunud normi, millele siinmail pigem rakendust ei ole.

Teine lugu on Revitiga, uus versioon sisaldab märkimisväärselt uuendusi, ilmselt on mõne aasta tagune avalik kriitika hakanud vilja kandma ja Autodesk pingutab, et Revit oleks jätkuvalt relevantne. Uuenduste ja parenduste nimekiri on pikk. Kui midagi esile tõsta, siis ISO standardi heakskiidu saanud IFC 4.3.2 versiooni tugi ning palju teisi IFC formaadiga seotud uuendusi. Projektisirvijat (Project Browser) on oluliselt uuendatud, võimalik on otsida ja filtreerida, grupeerida, jne. Konstruktoritele on meelepäraseid uuendusi nii raudbetooni kui teraskonstruktsioonide osas. Video räägib rohkem kui miljon sõna.

Civil 3D puhul on uuendused valdavalt suunatud tööprotsesside kiirendamisele, ühelt poolt igasuguste dialoogide lihtsustamise ja klikkide vähendamise kaudu, teisalt arvutuste kiirendamisega.

Autocad uuendustest peab mainima tehisintellekt-assistenti AutodeskAI, mis on saadaval kõigis Autocad variatsioonides. Tegemist on pisut enama kui otsimootoriga, mis pakub päringule vasteid erinevatest allikatest. Tegemist ei ole veel “iseprojekteerijaga”, kuid algajale kasutajale võib olla abiks õppimisel. Tulevikus näeme selles valdkonnas kindlasti arenguid verbaalse käsulaua suunas. Lisaks assistendile on Autocadi juba lisatud teatavat intelligentsi Smart Blockide näol. Huvitav uuendus on ka pdf joonistest kommentaaride lugemine Autocadi.. seda peab vaatama.

On veel üks oluline uuendus, mis puudutab nii Autocadi (ja selle pealisehitusi) kui ka Revitit. Kuna Autodeski tarkvara töötab Windows operatsioonisüsteemil, siis kasutatakse ka Microsofti loodud .NET raamistikku. Pikka aega oli kasutusel versioon 4.8, kuid nüüd on tehtud pikk hüpe versioonile 8. See aga tähendab, et kõikide kolmanda osapoole rakenduste ühildamine Autodeski 2025 versioonidega on varasemast töömahukam. Seetõttu ei maksa uute versioonide kasutuselevõtuga kiirustada, kui sõltute lisatarkvaradest.

Autodesk on muutunud ka järjest avatumaks ja kasutajate kommuuni kuulavaks. Teekaardilt võib vaadata, milliseid uuendusi on arenduses ja kui vajalikku ei ole kirjas, siis võib igaüks teha ka ettepanekuid, mida kasutajad saavad hääletada.